اخبار اقتصادی

مالیات بر اجاره و مستغلات افزایش نمی‌یابد

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس گفت: بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق، مالیات بر مستغلات و اجاره در سال ۱۴۰۰ افزایش نخواهد یافت.

به گزارش مهر، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، گفت: اولین جلسه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق با حضور نمایندگان عضو این کمیسیون و مسئولانی از مرکز پژوهش‌های مجلس، دیوان محاسبات، سازمان برنامه و بودجه کشور، اتاق‌های سه گانه، قوه قضائیه و ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شد.

وی با بیان اینکه در این جلسه بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مورد بررسی قرار گرفت، گفت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس مقرر شد مالیات بر اجاره و مستغلات همانند سال‌های گذشته باشد و بر این اساس نسبت به سال ۹۹ افزایش نخواهد داشت و درآمد دولت در این زمینه ثابت خواهد بود.

زارع اظهارداشت: همچنین در این جلسه مالیات بر اشخاص حقوقی غیردولتی، مالیات بر حقوق‌ها به صورت پلکانی که در خواست مجلس بود، مالیات بر خودروهای لوکس، مالیات بر خانه‌های خالی و کاهش نرخ تعرفه‌های ورودی کالاهای اساسی جهت بررسی و کارشناسی بیشتر به کمیته‌های تخصصی ارجاع شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه بخش‌های درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در این هفته در کمیسیون تلفیق بررسی می‌شود و از هفته آینده، بخش‌های هزینه‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد، افزود: همچنین در مورد حقوق ها به دلیل اینکه در برخی موارد عدالت مالیاتی وجود ندارد، تا سقف ۴ میلیون تومان معافیت پیش بینی شده و از ۴ میلیون به بالا، به صورت پلکانی نرخ را افزایش خواهیم داد.

وی افزود: در مورد خودروهای لوکس در بودجه ۹۹ اولین سالی بود که مالیات در نظر گرفته شده بود و به خوبی اجرا نشد و لذا ما ضمانت اجرایی نحوه وصول مالیات را پیش بینی خواهیم کرد.

زارع ادامه داد: در مورد مالیات بر خانه های خالی که قانون آن در سال جاری تصویب شد نیز همسان با آیین نامه وزارت راه و شهرسازی، در بودجه ۱۴۰۰ این موضوع را بررسی خواهیم کرد تا آیین نامه و قانون یکسان باشد.

وی گفت: همچنین ۴۶۰۰ میلیارد تومان به عنوان رقم پیش بینی درآمد مالیاتی ناشی از مالیات بر مستغلات و اجاره در بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه امروز کمیسیون تلفیق، نرخ واردات در گمرک بر اساس ارز نیمایی محاسبه خواهد شد،افزود: همچنین اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کردند که خودروهای لوکس با قیمتی ۱.۵ میلیارد به بالا مشمول مالیات شوند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *