اخبار اقتصادی

عضو انجمن فولاد خبر داد:ارسال اصلاحیه شیوه‌نامه فولاد به تأخیر افتاد

عضو انجمن فولاد گفت: روز شنبه جلسه دوم کارخانه‌های فولاد با معاون اقتصادی رئیس‌جمهور برگزار و مقرر شد اصلاحیه شیوه‌نامه، هفته آتی به دولت ارسال شود.

به گزارش طلا بروز، رضا شهرستانی عضو انجمن فولاد در مورد آخرین وضعیت شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد، اظهار داشت: با توجه به اینکه جلسه بررسی این شیوه‌نامه در هفته گذشته ناقص ماند، روز شنبه نیز جلسه دیگری تشکیل شد. در این نشست نیز مقرر شد آقای نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، نکات ضعف شیوه‌نامه را که در جلسه مشخص شد، به صورت کارشناسی بررسی و نتیجه را برای بازنگری به دولت ارسال کند.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: باید تا هفته آینده صبر کنیم تا پیشنهاد اصلاحیه به دولت ارسال شود و دولت ضمن بررسی نکات ضعف، در شیوه‌نامه بازنگری کند.

وی در مورد نکات ضعف این شیوه‌نامه، گفت: باید تمام محصولات نهایی زنجیره فولاد از طریق بورس عرضه شود؛ اختلاف قیمت را باید در اختیار بورس قرار دهیم تا خود آنها تنظیم کنند، در واقع همان کاری که ۲۰ سال است بورس انجام می‌دهد و نمی‌شود ماهانه آن را ثابت نگه داشت زیرا قیمت فولاد هر روز تغییر می‌کند و باید بازار را بررسی کنند که اگر تقاضای کاذبی ایجاد شد کف قیمت‌ها را بالاتر ببرند و اگر نبود، کف را کاهش دهند.

شهرستانی ادامه داد: نکته بعدی این بود که اختلاف قیمت ورق فولاد که ۸۰ درصد CIS تعیین شده بسیار زیاد است زیرا تقاضا بیشتر از نیاز بوده که خود باعث تشدید سفته‌بازی در بازار می‌شود، بنابراین پیشنهاد دادیم این عدد ۹۵ درصد باشد. برای محصولات طویل نیز به جای ۸۰ درصد 90 درصد را پیشنهاد دادیم.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد تأکید کرد: اگر این پیشنهاد در دولت تصویب شود، قیمت‌گذاری دستوری که در شیوه‌نامه ذکر شده بود، لغو می‌شود. نکته دیگر اینکه به جای امضای طلایی، فرمولی برای مصرف داخلی و صادرات تعیین شود و فقط ضرایب این فرمول هر چند وقت یک‌بار تغییر کند.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد تصریح کرد: نکته دیگر اینکه کوره‌ها خیلی برای زنجیره فولاد مهم هستند زیرا ۵۰ درصد نیاز داخل را تأمین می‌کنند. این کوره‌ها بخش خصوصی محسوب می‌شوند و مواد اولیه را از بازار آزاد به قیمت‌های بین‌المللی می‌خرند از این رو اجحاف است که با ۸۰ درصد قیمت CIS در بورس عرضه کنند، مگر اینکه قیمت مواد اولیه شأن نیز با همان نسبت تأمین شود؛ اگر این شرکت‌ها تعطیل شوند شرکت‌های بزرگ مجبور به تأمین نیاز داخل می‌شوند و صادرات از بین می‌رود لذا باید این موضوع هم با حضور معاونت معدن وزارت صنعت، معدن و تجارت، مسئولان بورس و انجمن فولاد بررسی شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *