اخبار ارز, اخبار بازار طلا

دلار به چه دلایلی روند صعودی به خود گرفته است؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از شروع بازار امروز، چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹ چقدر بود و چرا روند صعودی به خود گرفته است؟

 

به گزارش اخبار طلابروز، آخرین قیمت دلار تا پیش از شروع بازار امروز، چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹ چقدر بود و چرا روند صعودی به خود گرفته است؟

 

در این مورد دنیای اقتصاد نوشته است: عبور دلار از مرز ۲۶ هزار تومانی، اتفاقی بود که برای اولین بار پس از سه هفته در بازار ارز رخ داد. روز سه‌شنبه، اسکناس آمریکایی ۲۰۰ تومان رشد کرد و به بهای ۲۶هزار و ۵۰ تومان رسید. این افزایش قیمت از آن جهت اهمیت داشت که مرز یاد شده برای معامله‌گران فنی از اهمیت زیادی برخوردار بود. این دسته از معامله‌گران تصور می‌کنند که اسکناس آمریکایی با عبور از این مرز می‌تواند افراد جدیدی را تحریک کند که به بازار ارز وارد شوند و در موقعیت خرید قرار بگیرند.

 

معامله‌گران زیادی دلار را در نرخ‌های بالاتر تهیه کرده‌اند و تمایل دارند برای اینکه ضرر خود را جبران کنند، شاهد بالا رفتن قیمت اسکناس آمریکایی در بازار باشند. آنها برای رسیدن به این هدف، چاره‌ای ندارند جز این که تقاضای جدید را برای ورود به بازار تحریک کنند. سه عامل در روز سه‌شنبه به کمک این دسته از افزایشی‌های بازار ارز آمد.

 

عامل اول: اثرگذاری اخبار سیاسی

اولین عامل افزایشی، جوسازی پیرامون اخبار سیاسی بود که می‌توانست سمت و سوی انتظارات را به سوی عدم قطعیت بیشتر و افزایش قیمت‌ها هدایت کند. در روزهای اخیر، اخبار سیاسی بیشتر از همیشه، فضای ذهنی حاضران در بازار را به خود مشغول کرده است و برخی از این خبرها، تا حدی زمینه ساز تغییرات انتظارات معامله‌گران شده است. برخی از معامله‌گران افزایشی روی خبر آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی ایران تاکید می‌کنند و گروه دیگری حتی سعی می‌کنند خبرهای مربوط به توقیف یک نفتکش کره‌ای را برجسته کنند. عده‌ای از معامله‌گران هم بیشتر در کانال‌های اطلاع‌رسانی خود بر روی اخباری مانور می‌دهند که احتمال وقوع جنگ در خلیج فارس را برجسته می‌کند. این در حالی است که آمریکا و ایران تمایلی به جنگ در سال‌های اخیر از خود بروز نداده‌اند.

 

عامل دوم: افزایش تقاضا در بازار حواله

عامل دومی که در رشد قیمت دلار روز سه‌شنبه موثر بود، افزایش تقاضا در بازار حواله درهم بود. نرخ حواله درهم برای بازیگران ارز داخلی اهمیت زیادی دارد و زمانی که مشاهده کردند ارز کشور همسایه از مرز ۷ هزار و ۲۰۰ تومانی عبور کرده است، تصور کردند که خرید دلار بسیار کم ریسک شده است و می‌تواند برای آنها سود مطمئنی به همراه بیاورد. گفته می‌شد ساعت ۳ بعدازظهر دیروز ارزش حواله درهم به محدوده ۷ هزار و ۲۵۰ تومان رسید؛ با این سطح از قیمت درهم، ارزش دلار در بازار داخلی حتی می‌توانست به بالای ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان برود. از نگاه برخی فعالان، با تکیه بر همین متغیر درهمی بود که برخی بازیگران ارزی، خریدهای خود را گسترش دادند. با این حال، معامله‌گران چندان هم خریدار نشدند که دلار در بازار داخلی با نرخ حواله درهم هماهنگ شود. این موضوع می‌تواند نشانگر آن باشد که تا حدی بازیگران ارزی برای خرید احتیاط داشتند.

 

به احتمال زیاد، این دسته در هراس بودند که اتفاق دفعه قبل تکرار شود و دلار پس از عبور از مرز ۲۶ هزار تومانی با فشار فروش مواجه شود. دلار سه هفته پیش که به بالای مرز ۲۶ هزار تومانی رفت، به سرعت کاهشی شد و سپس حتی تا محدوده ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومانی نیز عقب نشینی کرد.

 

عامل سوم: تغییر رفتار معامله‌گران بزرگ

عامل سومی که از نگاه فعالان، در رشد قیمت دلار اثرگذار بود، تغییر رفتار معامله‌گران بزرگ بود. معامله‌گران بزرگ در هفته‌های اخیر تمایل چندانی به فعالیت در بازار نداشتند. برخی فعالان اما عنوان می‌کردند که روز سه‌شنبه شماری از این معامله‌گران در خرید و فروش‌های پشت خطی فعال شدند. یکی از بازیگران باتجربه بازار باور داشت، این دسته از بزرگان بازار از افت شدید قیمت دلار پس از انتخابات آمریکا متضرر شده‌اند و در شرایط کنونی تصمیم دارند پیش از آنکه ترامپ از کاخ سفید خارج شود، یک بار دیگر اسکناس آمریکایی را تا جایی که می‌توانند بالا ببرند. از نگاه آنها، با خروج ترامپ از کاخ سفید، فرصت رشد در بازار ارز کم‌رنگ‌تر می‌شود. در این میان، عده‌ای از تحلیلگران فنی نیز عنوان می‌کنند که بازار پس از چند هفته که زندانی بود، در یک دامنه قیمتی خاص، با خرید افرادی مواجه شد که تصور می‌کردند قیمت دلار از این پایین‌تر نخواهد رفت.

 

در صورت اصلاح قیمت دلار طی روزهای آتی، به احتمال زیاد این خریداران نیز از بازار خارج خواهند شد. معامله‌گران زمانی ریسک بیشتری خواهند کرد که از صعود قیمت اطمینان بیشتری کسب کنند.

 

ادامه رشد درهم در روزهای آتی می‌تواند خریداران را در بازار نگه دارد و خروج ترامپ از کاخ سفید، کاهشی‌ها را در بازار فعال‌تر خواهد کرد.

 

منبع:تجارت نیوز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *