اخبار بورس

حمایت دستوری، درمان درد بورس نیست

حمایت های دستوری صرفا تاثیرات هیجانی و کوتاه مدت برای بورس به همراه دارد و در شرایط فعلی باتوجه به بالا بودن حجم معاملات بورس حمایت 1000 میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی در بلندمدت دردی از این بازار دوا نمی کند.

در سه ماهه نخست سال جاری باتوجه به شرایط موجود در بازارهای موازی، ورود حجم زیادی از نقدینگی به بازار سرمایه کشور موجب شد که شاخص بازار مرز 2 میلیون واحد را درنوردیده و رکوردی بی سابقه از خود برجای گذارد اما پس از آن بنابه دلایلی همچون تایید و تکذیب چندباره پذیره‌نویسی دارا دوم، عدم انتشار اوراق نفتی همچنین افزایش نرخ ارز نوعی بی اعتمادی در بورس رواج یافت که در پی آن صف های فروش طویل برای نمادها ایجاد و بخش زیادی از نقدینگی از بازار سرمایه خارج شد به طوری که برخی از کارشناسان امید زیادی به رونق دوباره این بازار نداشتند بنابراین مسئولین اقتصادی کشور آستین بالا زده و برنامه هایی را در راستای افزایش نقدشوندگی، اطمینان بخشی ، تکمیل ابزارهای بازارسرمایه و ورود مجدد نقدینگی به بورس در نظر گرفتند .

پس از انتشار خبر حمایت های در نظرگرفته شده توسط دولت آرامش مجددی به بازارسرمایه کشور بازگشت و شاخص نیز روند صعودی را در پیش گرفت.

در این راستا مقرر شد، صندوق تثبیت بازار که منابع آن از طریق صندوق توسعه ملی و صندوق توسعه ارزی تامین می شود نیز به یاری بازارسرمایه بشتابد که این تصمیم بالاخره 5 آذرماه جامه عمل پوشیده و در این روز 1000میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بورس واریز شد هرچند که منابع اختصاص داده شده به این صندوق به نوعی تسهیلات محسوب می شود و بازپرداخت آن به صورت سالانه و با نرخ بهره ۱۲ درصد بوده اما ورود آن موجب شد که شاخص بازار روند صعودی را در پیش گیرد. از سویی دیگر میزان داد وستد و ارزش معاملات نیز افزایش یابد اما فعالین بازار سرمایه معتقدند حمایت های دستوری صرفا تاثیرات هیجانی و کوتاه مدت برای بورس به همراه دارد و در شرایط فعلی باتوجه به بالا بودن حجم معاملات بورس حمایت 1000 میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی برای بلندمدت دردی از این بازار دوا نمی کند.

واضح است که باید قدر اعتماد مجدد سهامداران به این بازار را دانست زیرا در صورت از دست رفتن دوباره این اعتماد قرار گرفتن شاخص در مسیر صعودی به سختی امکان پذیر است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *