اخبار اقتصادی, اخبار بورس

بورس؛ نیازمند شرایط لازم برای انجام واگذاری‌های دولتی

کارشناس بازارسرمایه گفت: براساس لایحه بودجه سال جاری، باید 95 هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی به بورس واگذار شود که این رقم در بودجه سال 1399 حدود 11 هزار میلیارد تومان تعیین شده بود بنابراین باید شرایط لازم برای انجام این واگذاری ها در بورس فراهم شود.

به گزارش طلابروز به نقل از روابط عمومی کارگزاری نمادشاهدان، دولت در ۱۲ آذرماه و پیش از موعد قانونی، لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را تقدیم مجلس کرد لایحه ای که  منابع و مصارف قید شده در آن بیش از ۲۴ میلیون و ۳۵۷ هزار و ۷۸ میلیارد و ۹۸۶ میلیون ریال تعیین شده با نگاهی به این لایحه می توان دریافت که قرار است در سال جاری ۱۱۵ هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی در بورس واگذار شود که این رقم نسبت به ۹۵ هزار میلیارد تومانی که برای سال ۹۹ تعیین شده بود، رقم قابل توجه ای محسوب می شود بنابراین نهادها و سازمان‌های موازی با تشکیلات سازمان بورس باید اقدامات لازم در زمینه فراهم کردن شرایط مناسب برای انجام این واگذاری ها را انجام دهند زیرا در غیر اینصورت ممکن است نظم فعلی معاملات بازارسرمایه دچار تلاطم شود.

در این خصوص علی غلامرضایی کارشناس بازارسرمایه، گفت: دولت در سال جاری جهت پوشش هزینه‌های خود اقدام به تأمین مالی از طریق بازار سرمایه کرد که این امر موجبات رشد این بازار در ماه‌های ابتدایی سال را فراهم کرد.

وی ادامه داد: بدین طریق، دولت علاوه بر کسب درآمد مطلوب از محل فروش سهام شرکت‌های دولتی نیز درآمد مالیاتی قابل توجهی را کسب کرد.

غلامرضایی خاطرنشان کرد: در لایحه بودجه اقلامی در خصوص فروش 95 هزار میلیارد تومانی سهام شرکت‌های دولتی، فروش 125هزار میلیارد تومانی اوراق بدهی و تعیین نرخ 11500 تومانی برای تسعیر دلارهای حاصل از فروش نفت و کسری بودجه بیش از 300 هزار میلیارد تومانی قید شده که این ارقام حاکی از تداوم نگاه ویژه دولت به بازار سرمایه در سال جاری است.

وی با تاکید براینکه براساس لایحه بودجه سال جاری باید 95 هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی به بورس واگذار شود، افزود: در حالی که در بودجه سال 1399 این رقم حدود 11 هزار میلیارد تومان بود بنابراین باید شرایط لازم برای انجام این واگذاری ها در بورس فراهم شود.

کارشناس بازارسرمایه با اشاره به اینکه در بودجه سال جاری، 14 هزار میلیارد تومان نیز بعنوان درآمد مالیاتی ناشی از نقل و انتقال سهام پیش بینی شده است، تصریح کرد: هر یک از این موارد به تنهایی می‌تواند بازار سرمایه را در سال جاری تحت‌تأثیر قرار دهد بنابراین رشد و رونق بازار سهام بعنوان لازمه کسب درآمد بالای دولت از محل فروش سهام شرکت‌های دولتی، در قالب صندوق‌های EFT و اوراق بدهی و همچنین کسب درآمد مالیاتی مطلوب، محسوب می شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، بخشی از کسری بودجه از محل استقراض منابع بانک مرکزی جبران می شود که این امر رشد پایه پولی و درنتیجه رونق تورمی‌بازار سرمایه را به همراه خواهد داشت.

غلامرضایی با اشاره به اینکه واگذاری شرکت‌های دولتی، موجب افزایش سرعت ورود نقدینگی به بازار سرمایه می شود، افزود: این سیگنال‌های مثبت باید در مسیر درست قرار گیرد تا رشد بازار سرمایه را به همراه داشته باشد اما درصورت تکرار رفتاری که توسط دولت در سال جاری انجام شد می توان گفت که دیگر بورس ایران روی اعتماد به خود نخواهد دید.

وی مطرح کرد: در صورتی که دولت همانند صندوق‌های EFT بانکی و پالایشی تنها به دنبال فروش باشد و پس از آن، بازار و سهامدار را به حال خود رها کند، نتیجه‌ای جز خسران و ضرر برای سهامداران حاصل نخواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *