دسته‌بندی نشده

بررسی وضعیت شاخص در هفته اخیر؛ ترس سهامداران گریبانگیر شاخص شد

در روزهای پایانی این هفته حتی با وجود افزایش حجم ورود نقدینگی بازهم حجم معاملات تغییرات شگرفی را تجربه نکرد که این امر حاکی از تداوم وجود ترس در بازار سرمایه است.

به گزارش طلابروز به نقل از روابط عمومی کارگزاری نمادشاهدان، در اولین ساعات آغاز معاملات بورس در اولین روز هفته جاری فعالان این بازار شاهد فشار فروش و عرضه در اکثر نمادها بودند اما در ادامه انتشار اخبار سیاسی موجب شد که میزان تقاضا روند افزایشی در پیش گیرد.

همچنین در این روز ارزش معاملات بازار به 19 هزار میلیارد تومان رسید و در برخی از گروه ها (خودرویی ها ، دارویی ها) حجم ورود پول افزایش یافت.

براساس این گزارش، در روز یکشنبه نیز ارزش معاملات در بورس و فرابورس به بیش از22900 میلیارد تومان رسید که بررسی عواملی همچون سرانه خرید حقیقی ها، خالص ورود پول و ارزش معاملات حاکی از وضعیت نرمال بازار در این روز بود اما در اواسط هفته مطرح شدن برخی شایعات در زمینه سیاسی موجبات منفی شدن روند معاملات و حاکم شدن جو فروش بر بازار را فراهم کرد

لازم به ذکر است که در روز دوشنبه رکورد سه ماهه ارزش معاملات شکسته شد و به بیش از 27300 میلیارد تومان رسید و همچنان سرانه خرید حقیقی ها بخصوص در گروه های سیمانی، دارویی ، فرآورده های نفتی و برخی پتروشیمی ها بیش از سرانه فروش بود که در پی آن حجم معاملات در گروه خودرو و بانکی نیز رشد زیادی را تجربه کرد.

همچنین در این روز “وتجارت” و “وبصادر” نیز به صف خرید نشستند اما در پایان ساعات معاملات میزان عرضه آن ها روند افزایشی در پیش گرفت و اهالی بازار سرمایه برای شانزدهمین روز متوالی شاهد ورود پول از سمت صندوق های با درآمد ثابت به سمت بازار سهام بودند.

اما همانگونه که پیش بینی می شد در روز سه شنبه به دلیل قرار گرفتن شاخص  در محدوده 1 میلیون و 500 هزار واحد و نیز تداوم ترس ناشی از انتشار اخبار سیاسی ارزش معاملات به بیش از 14 هزار میلیارد تومان رسید و اهالی بازار سرمایه شوک افت بیش از 13 هزار میلیارد تومانی حجم معاملات را نیز تجربه کردند.

همچنین حجم ورود نقدینگی در گروه فلزات اساسی ، دارویی ، حمل و نقل و سرمایه گذاری نیز افزایش یافت اما گروه خودرو ، برخی محصولات شیمیایی و فرآورده های نفتی شاهد بیشترین خروج نقدینگی بودند.

همانطور که پیش بینی می شد در آخرین روز معاملاتی هفته ارزش بازار روند نزولی در پیش گرفت و با افزایش میزان عرضه در بازار، شاخص کل قرمزپوش شد اما مثبت بودن شاخص هموزن حاکی از هجوم نقدینگی به سمت نمادهای کوچک و متوسط است.

در این روز نمادهای فارس، کگل، شستا، شپنا و شتران نیز از تاثیرگذارترین نمادهایی بودند که در قیمت های پایانی منفی به کار خود پایان دادند.

همچنین ارزش معاملات نیز در این روز به بیش از 14 هزار و 500 میلیارد تومان رسید .

در روزهای پایانی این هفته حتی با وجود افزایش حجم ورود نقدینگی بازهم حجم معاملات تغییرات شگرفی را تجربه نکرد که این امر حاکی از تداوم وجود ترس در بازار سرمایه است؛ اما براساس بررسی روند قیمتی شاخص کل از منظر تکنیکال انتظار می رود که شاخص کل به سرسره بازی خود در محدوده کانال 1 میلیون و 500 هزار واحد ادامه دهد و پس از آن نیز محدوده های مقاومتی 1میلیون و 630 هزار واحد ،1میلیون و 670 هزار واحد و پس از آن 1میلیون و 750 هزار واحد را پشت سر بگذارد اما در صورت از دست رفتن محدوده حمایتی 1 میلیون و 500 هزار واحد می‌توان انتظار داشت که شاخص تا محدوده 1 میلیون و 400 هزار واحد و حتی تا 1 میلیون و 320 هزار واحد نیز کاهش یابد که البته با توجه به هجوم نقدینگی و نیز میزان حجم معاملات فعلی بازار این امر دور از ذهن به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *