اخبار اقتصادی

افزایش ۱۴۳ درصدی قیمت برنج وارداتی

اخبار طلابروز نوشت: افزایش قیمت برنج وارداتی از حدود یکسال پیش همچنان ادامه دارد و نسبت به سال گذشته بیش از ۱۴۰ درصد رشد داشته است، ولی میزان افزایش قیمت نسبت به مهرماه تا حدی کاهشی بوده و از حدود ۱۲ به ۷.۹ درصد رسیده است.

 

بررسی وضعیت قیمت و تورم برنج براساس گزارش اخبار طلابروز نشان می دهد که قیمت هر کیلو برنج ایرانی به طور متوسط در آبان ماه سال جاری  ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان بوده و تا ۳۵ هزار و ۴۰۰ تومان هم قیمت خورده است. افزایش قیمت برنج ایرانی در آبان سال جاری نسبت به آبان پارسال بیش از ۳۷ درصد است.

 

همچنین هر کیلو برنج خارجی در آبان ماه سال جاری به طور متوسط ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته شده و تا ۲۷ هزار تومان هم رسیده است. برنج وارداتی در آبان ماه سال گذشته هر کیلو ۹۳۰۰ تومان بوده و در مهرماه سال جاری به ۲۱ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده است.

 

هر کیلو برنج خارجی به طور متوسط در آبان امسال سال جاری به مهرماه حدود ۷.۹ درصد و در مقایسه با آبان سال گذشته تا ۱۴۳ درصد افزایش قیمت دارد.

 

در حالی برنج خارجی برای جبران کسری برنج داخلی و تامین نیاز بازار وارد می شودکه تا ابتدای سال جاری جزو کالاهایی قرار داشت که ارز ۴۲۰۰ تومان دریافت می کرد اما از این لیست کنار گذاشته شد و با نرخ سامانه نیما که حدود ۲۵ هزار تومان در هر دلار است تأمین ارز می شود ، این موضوع از عوامل مورد اشاره فعالان بازار برای افزایش قیمت برنج بود.

 

 

از سوی دیگر دپوی حدود ۲۳۰ هزار تنی برنج های وارداتی از بیش از یک سال گذشته و عدم ترخیص آن از جمله عوامل دیگر افزایش قیمت برنج اعلام می شد.گمرک ایران دلیل این عدم ترخیص را تنها عدم تامین ارز و صدور کد رهگیری بانک اعلم کرده بود که در این شرایط مجوز ترخیص وجود نداشت.

 

ماجرا تا جایی پیش رفت که واردکنندگان از رو به فساد رفتن برنج های وارداتی خود در گمرک و بنادر انتقاد کرده و خواستار ترخیص شدند ، در نهایت بعد از مذاکرات صورت گرفته مشکل تأمین ارز برنج‌های دپو شده برطرف و با صدور کد رهگیری بانک ترخیص برنج آغاز شد .

 

آخرین گزارش گمرک در ماه گذشته از این حکایت داشت که نزدیک به ۱۰۰ هزار تن از این برنج ها ترخیص شده است و پیش بینی می‌شد که قیمت برنج با ورود برنج‌های دپو شده تا حدی تعدیل شود.

 

این در حالی است که در مهرماه قیمت برنج‌های وارداتی نسبت به شهریور  ۱۲.۳ درصد افزایش داشت که این رشد قیمت ماهانه در آبان حدود ۴.۴ درصد کاهش داشته و به ۷.۹درصد رسیده است و بیانگر کاهش سرعت رشد قیمت برنج وارداتی در ماه گذشته است.

 

اما فزایش قیمت در مهر سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل تا ۱۳۶ درصد بود که در آبان ماه نسبت به سال گذشته به ۱۴۳ درصد رسیده و رشد دارد.

 

منبع:خبرآنلاین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *